Światowy Dzień Wody – w roku 2021 obchodzony pod hasłem „Docenianie wody”

Światowy Dzień Wody, przypadający 22 marca, to jedno z najbardziej popularnych świąt ekologicznych, co oczywiście nie powinno nikogo dziwić, biorąc pod uwagę kluczowe znaczenie wody dla życia na Ziemi. Powszechnie znane są też fakty dotyczące coraz większego zanieczyszczenia wód i ograniczeń w dostępie do czystej i zdatnej do picia wody, z którą zmaga się codziennie znaczna część ludzi.

Wielu mieszkańcom Europy problemy te wydają się odległe i abstrakcyjne, ponieważ czysta woda jest dla nich dostępna na wyciągnięcie ręki – wystarczy odkręcić kurek. Tymczasem z danych ONZ wynika, że już obecnie około 100 milionów mieszkańców naszego kontynentu ma ograniczony dostęp do czystej wody pitnej. Co gorsza, prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych 10 lat dostępność ta może spaść nawet o 40%.

Warto więc - dla własnego dobra – pamiętać o działaniach, które sprzyjają oszczędzaniu wody: przydomowej retencji, ograniczeniu betonowania podwórek, zakręcaniu kranu kiedy użycie wody nie jest konieczne. Z punktu widzenia oczyszczalni ścieków, można również dodać, że niewrzucanie śmieci do ścieków także należy zaliczyć do dbałości o jakość wody – im mniej w niej zanieczyszczeń, tym łatwiej ją oczyścić i zwrócić w odpowiedniej jakości do środowiska. Pamiętajmy – śmieci powinny trafiać do kosza, nie do kanalizacji.